Reading & District Billiards & Snooker League -
Administrator - Andrew Bolter | Andy.bolter123@hotmail.co.uk |
League Tables | Fixtures & Results | Player Rankings | Player Stats (All Seasons) | Highest Breaks | Breaks (All Seasons) | Head to Head | Clubs | Pictures | Roll of Honour | News | Forum | Sponsors | Committee | Documents | Rules | Search | Subscribe
Cups The EACOTT Cup |
Roll of Honour
READING & DISTRICT BILLIARDS & SNOOKER LEAGUE – ROLL OF HONOUR

Reading Championship Winner

2019 Ian Rose
2018 Chris Rice
2017 Chris Rice
2016 Chris Rice
2015 Ollie Douglas
2014 Dave Beakhouse
2013 Ian Rose
2012 Neil Rampton
2011 Neil Winkworth
2010 Chris Rice
2009 Ollie Douglas
2008 Phil Bolter
2007 Ian Gregory
2006 Doug Ewing
2005 Phil Bolter

Reading Championship Runner Up

2019 Doug Ewing
2018 Neil Winkworth
2017 Nick Birney
2016 Ian Rose
2015 Chris Rice
2014 Craig Marsh
2013 Andy Vernon
2012 Neil Winkworth
2011 Doug Ewing
2010 Kevin Holmes
2009 Phil Bolter
2008 Ian Gregory
2007 Phil Bolter
2006 Andy Bolter
2005 Phil Wildman

Seniors Championship Winner

2019 Nick Birney
2018 Martin Wallace
2017 Nick Birney
2016 Paul Page
2015 Doug Ewing
2014 Doug Smith
2013 Dave Lugger

Seniors Championship Runner Up

2019 Sean O’Shea
2018 Roger Olney
2017 Sean O’Shea
2016 Colin Bark
2015 Doug Smith
2014 Roger Olney
2013 Ken Cowdrey

Handicap Singles Winner

2019 Ian Rose
2018 Neil Winkworth
2017 Chris Rice
2016 Ian Rose
2015 Neil Winkworth
2014 Ian Rose
2013 Craig Marsh
2012 Neil Rampton
2011 Marc French
2010 Andy Didcock
2009 Neil Winkworth
2008 Phil Bolter
2007 Ian Gregory
2006 Nathan Ansell
2005 Phil Bolter

Handicap Singles Runner Up

2019 Craig Marsh
2018 Lyndon Paxford
2017 Martin Wallace
2016 Neil Winkworth
2015 Martin Wallace
2014 Neil Winkworth
2013 Dave Beakhouse
2012 Andy Bolter
2011 James Edwards
2010 Neil Rampton
2009 Ollie Douglas
2008 Ian Gregory
2007 Phil Bolter
2006 Neil Winkworth
2005 Doug Ewing

League Doubles Winner

2019 A Bolter & C Rice
2018 P Bolter & N Winkworth
2017 D Ewing & A Vernon
2016 I Rose & R Piner
2015 P Bolter & C Marsh
2014 I Rose & R Piner
2013 Andy Seymour & Scott Haynes
2012 Jason Francis & Doug Ewing
2011 I Rose & R Piner
2010 C Rice & A Seymour
2009 J Woolcock & P Lofts
2008 J Woolcock & P Lofts
2007 W Goddard & P Patel
2006 D Ewing & P Larkins
2005 J Woolcock & P Lofts

League Doubles Runner Up

2019 C Marsh & P Killick
2018 A Bolter & C Rice
2017 I Rose & R Piner
2016 A Bolter & N Winkworth
2015 M Wallace & D Graham
2014 D Smith & P Maddan
2013 C Marsh & N Rampton
2012 C Marsh & N Rampton
2011 S Henry & R Fuller
2010 D Ewing & I Gregory
2009 L Paxford & L White
2008 P Bolter & M Alexander
2007 G Williams & D Lugger
2006 M Alexander & A Seymour
2005 N Rampton & K Cowdrey

Highest Ranked League Player – Division Prem

2019 Chris Rice (Crucible A)
2018 Nick Birney (Early Home Guard)
2017 Nick Birney (Early Home Guard)
2016 Ian Rose (Early Home Guard)
2015 Ollie Douglas (crucible A)
2014 Ollie Douglas (Crucible A)
2013 Andy Vernon (Crucible Sports)
2012 Ian Rose (Crucible Sports)
2011 Phil Bolter (Thatcham A)
2010 Scott Haynes (Thatcham B)

Highest Ranked League Player – Division 1

2019 Austen Allen (Tilehurst A)
2018 Craig Marsh (Crucible Sports B)
2017 Leigh White (Pangbourne)
2016 Dave Shaw (Caversham Working Mens)
2015 Neil Rampton (Beenham)
2014 Neil Rampton (Beenham)
2013 Leigh White (Pangbourne A)
2012 Kevin Parker (Tilehurst B)
2011 Neil Rampton (Beenham A)
2010 Gordon Southworth (Tilehurst D)

Highest Ranked League Player – Division 2

2019 Paul Page (Pangbourne)
2018 Kevin Parker (Tilehurst B)
2017 Dave Shaw (the Pool Lot)
2016 Leigh White (Pangbourne)
2015 Kevin Parker (Tilehurst B)
2014 Darren Waugh (Tilehurst B)

Highest Ranked League Player – Division 3

2019 Kevin Parker (Tilehurst B)
2018 Rupert Howard (Salisbury D)
2017 Rupert Howard (Salisbury D)
2016 Kevin Parker (Tilehurst B)
2015 Jody Brown (Salisbury B)


Premier Division Champions

2019 Crucible A
2018 Early Home Guard
2017 Early Home Guard
2016 Crucible Sports A
2015 Crucible Sports A
2014 Crucible Sports A
2013 Crucible Sports A
2012 Crucible B
2011 Thatcham A
2010 Thatcham B
2009 Thatcham A
2008 Caversham Working Mens A
2007 Thatcham C
2006 Thatcham A
2005 Thatcham A

Premier Division Runners Up

2019 Early Home Guard
2018 Crucible Sports A
2017 Crucible Sports A
2016 Early Home Guard
2015 Crucible A
2014 Crucible B
2013 Crucible A
2012 Crucible A
2011 Thatcham B
2010 Thatcham A
2009 Caversham Working Mens A
2008 Thatcham A
2007 Thatcham A
2006 Thatcham B
2005 Caversham Conservatives

League Division 1 Champions

2019 Tilehurst A
2018 The Pool Lot
2017 Tilehurst A
2016 Caversham Working Mens
2015 Tilehurst A
2014 Tilehurst A
2013 Pangbourne A
2012 Salisbury A
2011 Early Home Guard
2010 Tilehurst D
2009 Pangbourne A
2008 Thatcham B
2007 Pangbourne A
2006 Thatcham C
2005 Caversham Working Mens A

League Division 1 Runners Up

2019 Crucible Sports B
2018 Crucible Sports B
2017 Pangbourne
2016 Crucible Sports B
2015 Beenham
2014 Beenham
2013 Goring B
2012 Pangbourne B
2011 Beenham A
2010 Pangbourne C
2009 Tilehurst B
2008 Salisbury B
2007 Salisbury A
2006 Post Office A
2005 Englefield A

League Division 2 Champions

2019 Pangbourne
2018 Englefield
2017 The Pool Lot
2016 Pangbourne
2015 Crucible Sports B
2014 Tilehurst A

League Division 2 Runners Up

2019 Tilehurst C
2018 Tilehurst C
2017 Salisbury A
2016 Salisbury B
2015 Pangbourne
2014 Tilehurst B

League Division 3 Champions

2019 Tilehurst B
2018 Salisbury C
2017 Salisbury D
2016 Tilehurst B
2015 Salisbury B

League Division 3 Runners Up

2019 Goring A
2018 Goring B
2017 Tilehurst C
2016 Tilehurst C
2015 Tilehurst C

EACOTT Cup Winners

2019 Crucible A
2018 Crucible Sports A
2017 The Pool Lot
2016 Crucible B
2015 Early Home Guard
2014 Salisbury A
2013 Crucible A
2012 Crucible Sports
2011 Salisbury A
2010 Pangbourne D
2009 Caversham Working Mens B
2008 Caversham Working Mens A
2007 Thatcham C
2006 Thatcham A
2005 Thatcham A

EACOTT Cup Runners Up

2019 Salisbury A
2018 Salisbury A
2017 Crucible A
2016 Early Home Guard
2015 Salisbury B
2014 Crucible A
2013 Crucible Sports
2012 Early Home Guard
2011 Caversham Working Mens A
2010 Pangbourne B
2009 Pangbourne C
2008 Thatcham A
2007 Salisbury B
2006 Post Office B
2005 Colours C